Nurkowanie Raja Ampat w Papui Zachodniej – “Raj Odnaleziony”

Nurkowanie Raja Ampat w Papui Zachodniej – “Raj Odnaleziony”

Nurkowanie na Raja Ampat w Papui Zachodniej “Odnaleźliśmy nurkowy Raj”

Nurkowanie Raja Ampat – Najbardziej metafizycznym i poruszającym pięknem tego świata jest to pochodzące z natury. Platon głosił: „ Jeżeli dla czegoś warto człowiekowi żyć to dla oglądania piękna”. Chociaż trudno jest piękno opisać i zdefiniować, to zawsze staram się dostrzegać je, we wszystkich aspektach życia, miejscach i ludziach.

W poszukiwaniu najpiękniejszych, najbardziej dziewiczych i nieodkrytych obszarów do nurkowania, dotarliśmy na nurkowanie w rejon Raja Ampat w Papui Zachodniej. Ta destynacja od dawna zapisany był na liście naszych marzeń, ale dopiero teraz udało się je zrealizować….bo wszystko w naszym życiu ma swój określony czas i miejsce.

Mieszkamy w niewiarygodnie pięknej lokalizacji, na wyspie Yeben, położonej w zachodniej części indonezyjskiej Papui. Sześć prywatnych, kameralnych willi usytuowanych jest na północnym wybrzeżu wyspy, skąd rozpościera się oszałamiający widok na Ocean. Drewniany, amarantowy pomost, plażę pokrytą egzotycznymi muszlami i palmy kokosowe. Aż trudno uwierzyć, że tylko 15 min. speed boatem dzieli nas od słynnej górzystej wyspy Pianemo, której zbocza porastają szmaragdowo zielone lasy deszczowe. Na szczyt wzniesienia droga jest długa i męcząca, ale kiedy już tam dotrzemy, poczujemy się tak jakbyśmy dotknęli nieba. Widok, który ujrzymy już nigdy nie pozwoli nam o sobie zapomnieć…. maleńkie górzyste wyspy rozproszone po Oceanie, otoczone płytkimi lagunami w najpiękniejszych odcieniach błękitu i turkusowej zieleni. Obraz urzekający, wręcz nierzeczywisty. Tylko matka natura mogła stworzyć coś tak poruszającego.

 

Ten artykuł może Ciebie również zainteresować – Filipiny wyspa Malapascua – spotkanie oko w oko z rekinem kosogonem Thresher Shark

 

Życie na wyspie Yeben, płynie bardzo powoli, a jego rytm wyznaczają pory dnia. Gdybym miała dwoma słowami opisać to zachwycające miejsce użyłabym tytułu filmu “Cast Away” –  poza światem w reżyserii Roberta Zemeckis.  Wyspa jest niezamieszkała, nie licząc kilkorga turystów i pracowników resortu, którzy przypłynęli na Yeben. Jedynym łącznikiem wyspy ze światem zewnętrznym jest drewniany pomost wychodzący daleko w morze. To stąd odpływamy każdego dnia o świcie na nurkowanie. Pomost daje też “schronienie” licznym ławicom ryb: Lucianów, graników czy wargaczy garbogłowym, które kryją się w cieniu traw morskich przed dużym stadem rekinów czarnopłetwych. Ryb jest tak dużo, w płytkiej lagunie otaczającej wyspę, że trudno dostrzec piaszczyste dno. Ukazuje się ono dopiero w chwili kiedy wpłynie w nie rekin, a ławice rozstąpią się niczym kurtyna.

Kiedy tu jestem i widzę ten niezwykły, bogaty podwodny świat, nie mogę uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu populacja rekinów, mant i innych stworzeń zamieszkujących Raja Ampat została w sposób drastyczny zachwiana przez niszczycielską działalność człowieka. Jak to się stało, że udało się ochronić ten rejon świata i przywrócić jego pierwotne piękno?

W 2002 roku ta niezwykła kraina została wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Nazwano Raja Ampat „Lustrzanym Oceanem” ponieważ wody okalające wyspy są krystalicznie czyste, a natura żywa i nieskażona. O bogactwie tego rejonu świata nie stanowią sztaby złota, ale olbrzymie ławice ryb. Ponad 600 gatunków twardych i miękkich korali w najpiękniejszych kolorach tęczy, stada rekinów, manty i niezliczone ilości pozostałych sworzeń, które tworzą tą największą na świecie bioróżnorodną podwodną krainę. Kiedy po raz pierwszy zanurzyłam się w ciepłych wodach okalających wyspę Yeben pomyślałam, że to sen, albo, że trafiłam do podwodnego nieba…. w tej jednej chwili ocean zamigotał milionem gwiazd za sprawą fluorescencyjnego planktonu, a ja znalazłam się w samym centrum najpiękniejszego spektaklu na świecie. Dwie olbrzymie czarno – białe manty tańczyły nad rafą, która wydawała się roztaczać w nieskończoność. Te przepiękne, łagodne stworzenia mają nadzwyczajną moc, potrafią sprawić, że szczęście wypełnia każdą komórkę mojego ciała… spokój, wolność, radość i wzruszenie, wszystkie te uczucia pojawiają się jednocześnie. To jeden z najpiękniejszych spektakli w świecie przyrody, który rozgrywa się na naszych oczach i niesie nadzieję.
Myślę, że właśnie tak wyglądał podwodny świat za czasów Yacques – Yves Cousteau. Podróż na Raja Ampat jest podróżą w czasie, którą każdy z nas powinien odbyć, wirtualnie, albo fizycznie, aby zrozumieć, co utracimy jeżeli nie zaczniemy wspólnie walczyć o naszą planetę.

Raja Ampat to raj uratowany, za sprawą niezwykłych ludzi, którzy mieli odwagę przemówić w imieniu zwierząt zamieszkujących zarówno Ocean jak i liczne wyspy, które łącznie zajmują 46 296 km² powierzchni lądowej.
Bardzo duży wkład w ochronę tego rejonu świata ma Mark Erdmann, biolog działający z ramienia organizacji pozarządowej Conservation International, skupiającej się na ratowaniu i ochronie przyrody. Główną filozofią, którą się kierują to – „Ludzie potrzebują natury do życia”. Mark Erdmann jest prawdziwym autorytetem w dziedzinie zarządza morskimi obszarami chronionymi wokół Raja Ampat. Współpracuje z lokalnymi mieszkańcami, którzy wcześniej trudnili się poławianiem rekinów, a teraz są obrońcami, którzy stoją na straży i wspólnie chronią swój dom. Ponieważ zrozumieli, że to co do tej pory robili było złe i muszą to wszytko naprawić. Dlatego tak ważna jest edukacje, która odgrywa tu kluczową rolę. Od kilku lat Mark Erdmanem współpracuje z Rządem Indonezji, wspólnie stworzyli specjalny system ochrony Raja Ampat. Powołano specjalne patrole wodne składające się z lokalnej ludności specjalnie do tego przeszkolonej, która w dzień i w nocy patroluje i chroni łowiska przed kłusownikami. Dzięki systematycznej praktyce kłusownictwo w tym rejonie świata spadło o 90%, a eko turystyka rozkwitła.
Obecnie do patrolowania większych obszarów wykorzystuje się również drony, które są bardziej ekologiczne niż łodzie napędzane silnikami spalinowymi.

Młodzi ludzie chcą się uczyć i działać na rzecz ochrony Raja Ampat, to przykład na to, że poprzez edukacje i uświadamianie nie tylko lokalnych społeczności można zdziałać cuda.

Znakomitym tego przykładem jest Shawn Heinrich filmowiec i fotograf świata podwodnego. Spędził w Papui Zachodniej ponad pięć lat, tropiąc i walcząc z kłusownikami, którzy w bestialski sposób poławiali rekiny i manty. Pewnego dnia podczas nurkowania Shawn zobaczył, pięknego rekina wąsatego, który w barbarzyński sposób został pozbawiony płetw, ze względu na walory kulinarne. Zwierze jeszcze żyło jak do niego podpłynął, leżało na rafie koralowej powoli umierając w męczarniach. Shawn nagrał ten szokujący obraz…. zadzwonił do dyrektora organizacji WildAid, która współpracuje z licznymi celebrytami z Azji i Europy, którzy poprzez swój wizerunek mają zwrócić uwagę ludzi i odwieść ich od zakupów produktów dzikiej natury. Organizacja wykorzystuje do tego szeroko pojęte media społecznościowe. Agencja WildAid stworzyła bardzo emocjonalny film reklamowy (który można zobaczyć na ich stronie internetowej) pokazujący ujęcie umierającego rekina sfilmowanego przez Shawna. Wyemitowano go w najlepszym czasie antenowym we wszystkich możliwych stacjach telewizyjnych. Reklama trafiła do setek milionów Chińczyków. Dzięki tej kampanii i wsparciu Rządu Chińskiego spożycie zupy z płetwy rekina spadło o ponad 80%. Shown pokazał ludziom smutną, przerażającą historię, która poruszyła ich serca i wywołała ogromne emocje…. zobaczyli cierpienie bezbronnego stworzenia, a nie gotowy produkt na talerzu.

Raja Ampat to opowieść o niemożliwym, dzięki zaangażowaniu tak wielu osób liczba: żółwi, rekinów, mant, ryb i innych stworzeń zamieszkujących tą niezwykłą krainę odbudowała się i nadal rośnie. Nigdzie indziej na świecie nie spotkamy tak bioróznorodnego i bogatego życia jakiego doświadczymy w Papui Zachodniej. To tu nurkowałam nad najpiękniejszymi rafami koralowymi na świecie i spotkałam rekina dywanowego. Raja Ampat jest przykładem na to, że niemożliwe nie istnieje.

Sezon w Papui Zachodniej trwa przez cały rok, ale najlepsze warunki do nurkowania panują od października do kwietnia. Prądy bywają bardzo silne, ale tam gdzie występują prądy, występuje też życie, duże stada rekinów, mant i spektakularne ławice ryb. Kiedy odkrywamy takie miejsce na Ziemi, chcielibyśmy w nim pozostać na zawsze, jednak nasza podróż nadal trwa, a kto wie może dopiero się zaczyna.

 

Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat, Nurkowanie Raja Ampat

 

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

Nurkowanie Raja Ampat

 

CENTRUM NURKOWE DIVE AWAY – KURSY NURKOWANIA PADI WARSZAWA

“Odkryj Magię Wielkiego Błękitu”

 

Jeszcze nie nurkujesz ? zapisz się na kurs nurkowania w Dive Away Warszawa. Pod okiem doświadczonych instruktorów rozpoczniesz swoją przygodę z nurkowaniem i zaczniesz eksplorować “Wielki Błękit”

Podstawowy Kurs Nurkowania PADI Open Water Diver – Warszawa

Podstawowy kurs Nurkowania PADI Open Water Diver – tryb weekendowy – Warszawa 

A może już nurkujesz i chciałbyś poszerzyć swoje umiejętności ? Nasze centrum nurkowe oferuje kursy na wszystkich poziomach zaawansowania. Kurs możesz ukończyć podczas jednej z naszych ekscytujących wypraw na siedem kontynentów.

Kurs nurkowania dla zaawansowanych PADI Advanced Open Water Diver – Warszawa

Kurs nurkowania PADI Rescue Diver – nurek ratownik – Warszawa

Kurs pierwsze pomocy przedmedycznej – EFR – Emerygency First Response 

Kurs nurkowania PADI Dive Master – przewodnik nurkowy – Warszawa

 

 

Zapraszamy serdecznie 😉

Dive Away & Diving And Travel

www.dive-away.pl

 

 

 

By |2022-04-18T21:32:09+00:00czerwiec 10th, 2019|Bez kategorii, Indonezja|0 komentarzy

Autor:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.