National Park Krka i czterech Muszkieterów ;-)

National Park Krka i czterech Muszkieterów ;-)

Jesteście pewni, że sobie poradzicie??? zapytał zaniepokojony Piotr kiedy nasza czwórka w składzie Marta, Elżbieta, David i ja postanowiła  wybrać się samochodem do  Parku Narodowego Krka 😉 Oczywiście!… odpowiedziałam, że sobie poradzimy  dlaczego mielibyśmy sobie nie poradzić??? Dzisiaj postanowiliśmy spędzić czas oddzielnie,  Adrian z Robertem wybrali się na nurkowanie, Piotrek z Moniką na plażę, a my do National Park Krka.

Nie wyjechaliśmy jeszcze z Trogiru, a już lewy bok w naszym Fordzie nosił ślady delikatnego wgniecenia i kilku prawie niewidocznych rys. To nie nasza wina, że ktoś źle zaparkował samochód, a my w niego delikatnie uderzyliśmy, a raczej go popchnęliśmy, ponieważ kierowca nie zaciągnął hamulca ręcznego. W tedy w głowie usłyszałam pełne niepokoju słowa Piotrka, czy na pewno dacie sobie rade bo samochód jest duży??? Oczywiście, że damy odpowiedziałam 😉 Czym byłaby wycieczka bez przygód??? Pustą kartką w książce o intrygującym tytule;-) Zatrzymaliśmy się na parkingu, aby obejrzeć samochód, według nas nie było tak źle, a nawet powiedziałbym, że nie było prawie nic widać.  Adrian, Robert i Piotrek natomiast będą widzieli to w zupełnie innym świetle, ale to się dopiero okaże wieczorem kiedy wrócimy do Trogiru 😉

Droga do National Park Krka była malownicza. Za każdym zakrętem z naszych ust wydobywało się jeszcze więcej słów zachwytu !!! Piękne malownicze zatoki z połyskującą od słońca  szmaragdową wodą. Gdzieniegdzie dzika kamienista plaża i samotne łódki zawieszone jakby w powietrzu, rytmicznie kołysały się na delikatnych falach…..

Po godzinie spędzonej w aucie dojechaliśmy w wyznaczone miejsce. Zaparkowaliśmy samochód na dużym parkingu i udaliśmy się w stronę kas, aby zakupić bilet do Parku. Z parkingu co dziesięć minut odjeżdża autobus, którzy wiezie turystów do miejsca z którego dalej można iść tylko pieszo;-) Podróż trwa około piętnastu minut. Jeżeli ktoś czuje się na siłach oczywiście może podjąć wyzwanie i pójść pieszo.

Park został założony w 1985 roku i jest naprawdę magiczny, dziewiczy i tajemniczy. Przecinają go liczne wodospady, kaskady i rwące potoki. Idziemy wyznaczoną  ścieżką, która jest czymś w rodzaju drewnianego mostu pod którym swobodnie przepływa woda. Po czterdziestu minutach spokojnego marszu docieramy do wodospadów Skradinski Buk. Na żywo robią ogromne wrażenie. Ludzie odpoczywają na kocach rozłożonych na wolnym skrawku czarnej ziemi pomiędzy drzewami. My rozbieramy się i idziemy pływać w szmaragdowej czystej wodzie. Pod powierzchnią wody kryją są skały na które trzeba uważać. Kąpiemy się i nurkujemy z dziecięcym entuzjazmem. Nie pamiętam kiedy czułam się tak lekko i swobodnie. Energia ziemi, skał, wody wszystko to pobudza do życia i daje życie. Na koniec naszej kąpieli przyjemna bryza w połączeniu z promieniami słońca stworzyła złudzenie tęczy;-) Czy może być piękniejszy znak od “Boga”??? Był to jeden z takich dni kiedy brakuje słów, aby móc go opisać. Siedząc na jednej ze skał w ciszy obserwowałam spektakl na który zaprosiła mnie przyroda. Każdy człowiek był radosny, uwolniony od problemów, podziałów, szefów, korporacji, agresji i innych negatywnych emocji. Woda z impetem wpadała do rzeki tworząc przy tym  białą pianę, która swobodnie unosiła się na powierzchni.

Po orzeźwiającej kąpieli w wodospadzie ruszyliśmy dalej drogą, która wiodła przez most, gdzie po lewej stronie mijaliśmy klasztor Franciszkanów, a po prawej nurt rzeki Krka. Na niewielkim straganie pośród drzew  staruszka sprzedawała  orzechy zanurzone w karmelu. Z przyjemnością posililiśmy się tą słodką przekąską.

Chorwacja KRKA 1

Chorwacja KRKA 2

Chorwacja KRKA 3

Chorwacja KRKA 4

Chorwacja KRKA 5

Chorwacja KRKA 6

Chorwacja KRKA 8

Chorwacja KRKA 9

Chorwacja KRKA 10

Chorwacja KRKA 11

Chorwacja KRKA 14

Chorwacja KRKA 15

Chorwacja KRKA 16

Chorwacja KRKA 17

Chorwacja KRKA 18

Chorwacja KRKA 19

Chorwacja KRKA 20

Chorwacja KRKA 21

Chorwacja KRKA 22

Chorwacja KRKA 23

Chorwacja KRKA 24

Chorwacja KRKA 25

Chorwacja KRKA 26

Chorwacja KRKA 27

Chorwacja KRKA 28

Chorwacja Krka 29

Chorwacja KRKA 30

Chorwacja KRKA 31

 

 

By |2017-12-09T09:19:05+00:00wrzesień 4th, 2015|Podróże|4 komentarze

Autor:

4 komentarze

 1. kalinkokin 8 wrzesień, 2015 w 16:35 - Odpowiedz

  Zdjęcia przepiękne !!!! czy tam jest już raj ?????…a przyody na wycieczkach muszą być …to pozwala na dluzej zapamiętać takie miejsca …są warte największych poświeceń .Super relacja ..jak zawsze !!!!

 2. ewa51328 8 wrzesień, 2015 w 16:38 - Odpowiedz

  Chorwacja ciągle mnie zachwyca swoimi pięknymi krajobrazami.Fotki prześlicznie to obrazują. Kolory bajkowe .

 3. ela -katowice 8 wrzesień, 2015 w 16:40 - Odpowiedz

  Zdjęcia czadowe!!! woda krystalicznie czysta ,już się pakuje i pisze do szefa o urlop.Pięknie Ketut zawsze opisujesz podróże .

 4. Ketut 9 wrzesień, 2015 w 12:16 - Odpowiedz

  Dziękuję za miłe słowa i zachęcam do odwiedzenia Chorwacji. Każdy kto tam pojedzie będzie wracał;-)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.