Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?

Dlaczego nurkowanie?

Wyjazdy nurkowe mają swój swoisty urok – gdziekolwiek pojedziemy z niecierpliwością będziemy czekać na zejście pod wodę i na to, co możemy tam zobaczyć. Otaczać nas będą ludzie, którzy dzielą tę sama pasję. Otworzy się przed nami zupełnie nowy, niezwykły świat. Świat, którego nie sposób poznać inaczej, niż zobaczyć go na własne oczy. Tylko pod wodą możemy obcować tak blisko z dziką naturą. Kolory, kształty, dziwne i ciekawe zachowania morskich zwierząt są niepowtarzalne i niespotykane na powierzchni. Nie mówiąc już o niesamowitych przeżyciach, jakimi są spotkania z dużymi zwierzętami – łagodne, żywiące się planktonem 12-18 metrowe rekiny wielorybie, to prawdziwe olbrzymy na widok, których zaczyniemy szybciej oddychać.  Zapierające dech w piersiach manty, powoli szybujące w błękitnej wodzie tuż nad nami. Z drugiej strony mamy koniki morskie wielkości kilku centymetrów, czy chętne do zabaw ośmiornice. Nie sposób wymieć nawet małej części tego, co możemy zobaczyć i poznać pod wodą. Jak można sobie tego odmawiać, skoro jest to wszystko w zasięgu ręki.

Jak zacząć nurkować?

Zaczynamy zapisując się na podstawowy kurs nurkowania  do centrum nurkowego. Kurs możemy odbyć w Polsce lub zagranicą, lub częściowo w Polsce, częściowo zagranicą. Kurs podstawowy składa się z części teoretycznej, ćwiczeń basenowych  oraz egzaminu  w wodach otwartych. Część teoretyczną i basenową możemy zaliczyć w Polsce, aby nie tracić cennego czasu na wakacjach. Na wyjeździe pozostaną nam już tylko same przyjemne zajęcia. Na podstawowym kursie uczymy się obsługi sprzętu oraz zasad bezpiecznego nurkowania. Ćwiczymy m.in. pływalność, zdejmowanie maski, oddychania z własnego automatu oraz automatu partnera, zasady postępowania podczas awarii, oraz oczywiście nurkowania, czyli zanurzania się, pływania pod wodą i bezpiecznego wynurzania. Poznajemy fizjologię nurkowania oraz zasady planowania nurkowań.

Co jest nam potrzebne?

Podczas kursu warto zaopatrzyć się w tzw. ABC, czyli podstawowy sprzęt – maska, fajka, płetwy. Wszystkie te rzeczy kupimy w centrum nurkowym. Generalnie na masce nie warto oszczędzać – należy wybrać taką, która będzie dobrze przylegała do twarzy i będzie miała duży kąt widzenia. Szybka musi być z hartowanego szkła – plastikowe wersje nie nadają się do nurkowania. Największym wydatkiem mogą okazać się płetwy. O ile robimy kurs w ciepłych wodach płetwy kaloszowe wystarczą nam na początek.  Wygodniej jednak jest mieć buty i płetwy paskowe. W niektórych miejscach nie sposób wejść do wody bez butów nurkowych. W cenie każdego kursu nurkowego jest zawarte udostępnienie na czas kursu całego pozostałego sprzętu: pianki, kamizelki wypornościowej (jacket), automatu, butli, pasu balastowego, ciężarków.

Czy nurkowanie dla każdego?

Wbrew niektórym opiniom nurkowanie nie jest trudne. Jeżeli tylko nie mamy lęku przed wodą i przeciwwskazań zdrowotnych, to na pewno nadajemy się, aby zostać nurkiem. Nurkują dzieci i osoby w bardzo podeszłym wieku. Mitem jest to, że trzeba być doskonałym pływakiem czy sportowcem, aby cieszyć się podwodnym światem. Nurkowanie to też bardzo bezpieczna forma rekreacji (trudno nawet nazywać je sportem, bo przecież nie ma tutaj elementów rywalizacji). Współczesny sprzęt jest praktycznie niezawodny, a procedury, które wszyscy poznają na podstawowym kursie gwarantują, że bezpiecznie wynurzymy się z każdego nurkowania.

Czy nurkowanie jest sportem ekstremalnym?

Jeśli nurkowanie wiąże się z pokonywaniem dużych głębokości, to wtedy można je nazywać sportem ekstremalnym – mowa wtedy o nurkowaniu Tec. Nurkowanie rekreacyjne (Rec), z zachowaniem limitów dopuszczalnych w ramach posiadanej przez nurka uprawnień, jest formą rekreacji dostępną dla wszystkich ludzi. Jest to przyjemne obcowanie z przyrodą, ale za to zupełnie inną niż ta widziana na co dzień.

Czy nurkowanie jest trudne?

Dla przeciętnego człowieka nie jest trudnością opanowanie materiału z podstawowego kursu nurkowego. Trudne może być tylko przezwyciężenie strachu przed nieznanym, ale to podobnie jak z jazdą samochodem: najgorsze jest pierwsze wielkie skrzyżowanie, które wydaje się niemożliwe do pokonania. A potem okazuje się, że prawo jazdy jest dla zwykłych ludzi. Podobnie jest z nurkowaniem. W końcu miliony ludzi na świecie zakochało się w nurkowaniu, więc coś w tym musi być.

To nie prawda, że nurkowanie jest niebezpieczne

Wiele osób mówi, że po prostu życie jest niebezpieczne. W nurkowaniu, tak jak wszędzie, zdarzają się wypadki, ale większość z nich jest efektem brawury nurkujących i nieprzestrzegania zasad bezpiecznego nurkowania. Nurek rekreacyjny nigdy nie nurkuje sam, tylko zawsze w obecności partnera nurkowego. Sprzęt, dzięki postępowi technologicznemu jest już dzisiaj praktycznie niezawodny.

Czy nurkowanie jest drogie?

Na pewno jest droższe niż leżenie na plaży, bo trzeba dodatkowo zapłacić za możliwość nurkowania.  Największym wydatkiem jest sam kurs 1500 pln, który rzeczywiście musimy odbyć.   Będąc na wakacjach możemy wykupić jeden czy dwa dni nurkowe, w zależności od naszych możliwości i potrzeb. Sprzęt można zawsze wypożyczyć, a ten własny kompletować powoli.

Czy nurkować można tylko latem?

W Polsce o każdej porze roku spotkamy w różnych jeziorach nurków, którzy nie mogą spędzić jednego nawet weekendu bez nurkowania. Można nurkować również pod lodem. Wystarczy zaopatrzyć się w suchy skafander oraz odbyć odpowiedni kurs, który nam to umożliwi. Przez cały rok otworem stoją przed nami wszystkie cieplejsze kraje.

IMG_2302

IMG_2629

IMG_2632

IMG_2633

IMG_2635

IMG_2638

IMG_2640

IMG_2641

IMG_2642

IMG_2643

IMG_2644

IMG_2663

IMG_2688

IMG_2690

IMG_2692

IMG_2693

IMG_2725

By |2017-12-08T15:16:31+00:00czerwiec 3rd, 2016|Kursy Nurkowania, Podróże|0 komentarzy

Autor:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.